Przygotowania do sesji noworodkowej


sesja noworodkowa

Wszyscy wiemy, że malutkie dzieci zupełnie inaczej reagują na pewne bodźce z zewnątrz, niż osoby w pełni świadome. Maluchy, dla których wykonywana jest sesja noworodkowa, zapewne będą czuć się obco w innym miejscu i warunkach. Dlatego należy we właściwy sposób podejść do przygotowań do sesji zdjęciowej. Co zatem jest najważniejsze?

  • Spokój podczas sesji – najmłodsze dzieci i niemowlaki szybko się dekoncentrują. Często więc możemy spotkać się z płaczem dzieci lub ze sprzeciwem z ich strony jeśli chodzi o ułożenie ich w planowanej pozycji. Przed rozpoczęciem sesji, dziecko musi oswoić się z miejscem, w którym będzie ona wykonywana. Warto zaznaczyć, że nie można spieszyć się podczas sesji. Może to zdenerwować dziecko i wpłynąć na opóźnienie się i przedłużenie zdjęć. Warto więc dać sobie więcej czasu na zorganizowanie sesji zdjęciowej i pozwolić dziecku na swobodę.
  • Komfort dziecka – maluch uczestniczący w noworodkowej sesji zdjęciowej, musi czuć się dobrze w nowym otoczeniu. Wszelkie zmiany kompozycji, przemieszczanie dziecka i przebieranie go powinno odbywać się powoli. Dodatkowo, podczas sesji powinni być obecni rodzice, by maluch się nie stresował i mógł zobaczyć mamę i tatę. Im większy komfort dziecka, tym lepsze będą efekty sesji zdjęciowej.
  • Odpowiednia temperatura pomieszczenia – w znacznej większości, sesje zdjęciowe wykonuje się nagiemu maluszkowi. Pozwala to na pokazanie najbardziej naturalności. Zwłaszcza, jeśli malucha ułoży się w pozycji embrionalnej. Oddanie prawdziwości w pozycji dziecka jest bardzo pozytywnie odbierane przez rodziców oraz przez każdą osobę, która ogląda zdjęcia z sesji. Dlatego też powinno się zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę. W pomieszczeniu musi więc panować temperatura wyższa niż zazwyczaj ze względu na nagość maluszka lub/i częste przebieranie go.
  • Ewentualne przerwy – sesja zdjęciowa to wydarzenie, które może trwać do paru godzin. Z tego też powodu, trzeba robić przerwy w zdjęciach na nakarmienie czy przebranie dziecka. Wszyscy wiemy, że malutkie dzieci są niecierpliwe i wiele bodźców może doprowadzić je do płaczu. Konieczne jest więc regularne uspokajanie malucha – rodzice podczas sesji biorą dziecko na ręce, lulają i przytulają je. W takich warunkach dziecko czuje się lepiej i może być bardziej chętne do współpracy.

sesja noworodkowa

Sesja noworodkowa – fotograf

Wybór fotografa nie musi być trudny – zadaniem każdego z rodziców jest dokładne zapoznanie się z ofertą i pomysłami fotografa oraz ze specyfiką jego działania. Fotograf powinien mieć przysłowiową rękę do dzieci. Odpowiednie podejście zapewni nam spokój oraz pewność, że sesja odbędzie się zgodnie z planem. Fotograf zajmujący się zdjęciami dla nowo narodzonych dzieci musi wiedzieć, jak z nimi współpracować. Dodatkowo, trzeba wybrać osobę przyzwyczajoną do dzieci i ich częstych humorków.  Fotografia noworodkowa zdecydowanie różni się od tych, które wykonywane są osobom dorosłym. Dziecko najczęściej podczas takiej sesji po prostu śpi – to umożliwia nam wykonanie wielu zdjęć.
Warto wspomnieć o tym, iż fotografowie bardzo często dostosowują się do rodziców dziecka i ich możliwości. Niekiedy to fotograf ma możliwość przyjechać do nas ze wszystkimi potrzebnymi rekwizytami do sesji. Istotne jest wczucie się fotografa w swoją rolę. Sesja noworodkowa ma podkreślać to, jak dziecko jest urocze i słodkie gdy ma zaledwie parę tygodni.