Jakie dzieci można posłać do żłobka?


żłobek

Żłobek to miejsce, do którego wielu rodziców posyła swoje najmłodsze dzieci. Jest to placówka przeznaczona dla maluchów od 1,5 oku do około 3 lat. W poszczególnych grupach liczebność dzieci wynosi od 20 do 30. Jest to dość duża liczba, więc na grupę przypada parę wychowawców.

Jako że w żłobku znajduje się duża ilość dzieci, pracowników zatrudnia się według paru kryteriów. Opiekunki pracujące w żłobku zatrudniane są według wykształcenia, doświadczenia oraz podejścia do dzieci. Znaczną większość wychowawców w żłobkach stanowią kobiety.
Celem żłobka jest przygotowanie maluszków do funkcjonowania w przedszkolu, a później w szkole. Dodatkowo – placówka taka jest odpowiednim rozwiązaniem dla wielu rodziców, którzy nie mają z kim zostawić swojego dziecka. W grupie dzieci nawiązują pierwsze swoje znajomości i bawią się razem. W żłobkach zapewniane są posiłki dzieciom, leżakowanie oraz korzystanie z nocników. Wszystkim czynnościom towarzyszą opiekunki. Dzieci najczęściej mogą przynosić swoje zabawki z domu, by było im raźniej.

żłobekDziś, żłobki są bardzo popularne ze względu na tryb życia jaki prowadzi większość z nas. Dla wielu rodziców jest to często jedyne rozwiązanie. Urlop macierzyński bowiem trwa jedynie do pewnego momentu. Jeśli dziecko jest już na tyle duże, że można je zostawić pod opieką innych osób na dłuższy mające roczek.

Zalety żłobka

W żłobku dzieci asymilują się z innymi i przyzwyczajają się do obecności większej liczby osób. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie im później nawiązać relacje z innymi dziećmi w przedszkolu. Jest to istotna sprawa, ponieważ gdy od najmłodszych lat dzieci funkcjonują w większej grupie, łatwo jest się im odnaleźć w społeczeństwie w późniejszych latach.

Żłobki w większości zapewniają dwie lub trzy opiekunki na grupę (w zależności od liczby dzieci). Maluchy niemające jeszcze 3 lat wymagają opieki przez cały czas pobytu w żłobku. Dzieci takie noszą pampersy, które na bieżąco trzeba przewijać i sprawdzać.

[źródło: Kum-Kum.pl]

Przez parę godzin, gdy dzieci przebywają w żłobku, rodzice mogą spokojnie zajmować się swoimi zawodowymi sprawami. Maluszki mają zapewnioną właściwą opiekę do ustalonej godziny.
Inną zaletą żłobka jest to, że dzieci tam przebywające, mogą liczyć na uwagę ze strony opiekunek, zarówno z osobna jak i w grupie dzieci.
Według wielu pedagogów, dzieci które uczęszczają do żłobka, mogą lepiej radzić sobie z nawiązywaniem relacji międzyludzkich oraz z utrzymywaniem znajomości. Jest to jedna z największych zalet żłobka, która może zaowocować na późniejsze życie maluszka.