Polecane rowery dla starszych dzieci


Rowery dla dzieci

Przyzwyczajenie dziecka do jazdy na rowerze jest jedną z najlepszych decyzji, jaką rodzic może podjąć w ramach wzbudzania zainteresowania aktywnością fizyczną u swoich pociech. Rower jest najczęściej doskonałą atrakcją i zabawą, w którą z powodzeniem można włączyć się wraz z rówieśnikami, ale i starszymi – rodzinne wycieczki weekendowe do parku czy za miasto zawsze będą doskonałą odmianą od codziennego czasu spędzanego w szkole, domu i pracy. Jak jednak wybierać rowery dla dzieci, szczególnie tych starszych, dla których wybór dostępnych modeli staje się coraz szerszy?

Podstawowe typy rowerów dziecięcych i młodzieżowych

O ile w przypadku dzieci najmłodszych pierwszym polecanym typem rowerków są rowerki biegowe, z czasem każda pociecha będzie musiała przyzwyczaić się do pedałowania i napędzania swojego jednośladu w bardziej tradycyjny sposób. 5-8 latki wprowadza się więc powoli w rowerki ze wsparciem kół bocznych lub trzykołowce, a następnie uczy utrzymywania równowagi na rowerkach dwukołowych. Producenci przewidują, że dzieci w wieku 7-8 lat będą potrafiły już poruszać się na sowim pierwszym rowerze bez wsparcia i to właśnie w tych kategoriach wiekowych zaczynają pojawiać się bardziej zróżnicowane modele rowerów do wyboru. Te dla najmłodszych adeptów kolarstwa najczęściej bazują na konstrukcji prostego roweru miejskiego, trekkingowego bez wsparcia amortyzatorów lub roweru górskiego typu hardtail, z niewielkim skokiem amortyzatora w przednim widelcu.

Dlaczego akurat takie warianty geometrii rowerowej są najbardziej popularne wśród dzieci? Modele tego typu będą nadawały się zarówno do jazdy po parkowych ścieżkach, jak i nauki jazdy po nieco trudniejszym terenie.

Dzieci 8-10 letnie często poruszają się nie tylko po wyznaczonych ścieżkach, ale też trawie czy ścieżkach polnych czy leśnych, np. podczas wycieczek rodzinnych. Ich rowery muszą zapewnić bezpieczeństwo i wygodę jazdy w zróżnicowanych warunkach, choć najczęściej nie są wyspecjalizowane do jazdy na jednym, konkretnym rodzaju podłoża. Im bardziej zagłębimy się w stronę rowerów młodzieżowych, tym większą różnorodność zauważymy – wśród modeli przeznaczonych dla nastolatków, z kołem 24” lub 26” znajdziemy już wiele ciekawych propozycji rowerów miejskich, trekkingowych czy górskich, z odpowiednim zawieszeniem, szansą przyjęcia bardziej dynamicznej sylwetki czy zróżnicowaną szerokością opon dopasowaną do jazdy po szosie i w terenie.

Modele rowerów dziecięco-młodzieżowych, na które warto zwrócić uwagę

Rowery młodzieżowe, z kołami startującymi od obręczy 24” to kategoria, w obrębie której można już dość swobodnie wybierać rowery sprawdzonych producentów. Swoje propozycje na rynek wprowadza tu m.in. Kross, którego modele Kross Lea 3.0 i 2.0 cieszą się od wielu lat ogromną popularnością zarówno wersji dla młodzieży i dorosłych, jak i wersji Junior, z mniejszym kołem (24”) dla nieco młodszego odbiorcy. Marka Kross pracuje nieustannie nad rozbudowaniem oferty rowerów dla najmłodszych w taki sposób, by sylwetki dziecięco-młodzieżowe nie odbiegały od tego, co pojawia się w ofercie dla dorosłych. Doskonale znane klasyki marki, np. Dust, Esprit, Hexagon czy Level w wersji Junior prezentują się równie efektownie, jak modele podstawowe.

Wśród marek, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rowerów dziecięco młodzieżowych polecamy także Cube oraz Trek. Z uwagi na renomę marek, wysokie przywiązanie do jakości i trwałości budowanych rowerów oraz bezpieczeństwa konstrukcji, modele takie są znacznie lepszą inwestycją niż tańsze rowery z marketu.

Rowery dla dzieci

Jak dobrać odpowiedni rozmiar roweru dla starszego?

Wybór roweru młodzieżowego opiera się o te same zasady, co w przypadku rowerów dla dorosłych – przy zakupie zwracamy nie tylko uwagę na rozmiar kół (który najczęściej zawężony jest do decyzji pomiędzy obręczą 24” a 26”), ale przede wszystkim na rozmiar ramy dopasowanej do wzrostu dziecka i wewnętrznej długości nogi.

Orientacyjnie, dla dziecka w wieku 7-12 lat (wzrost ok. 127-142 cm) sprawdzają się przede wszystkim rowery z kołem 24” i rozmiarem ramy 14 lub 15”, natomiast dla dzieci powyżej 140 cm wzrostu najczęściej wybiera się już rower z kołem 26” z sekcji młodzieżowej (rama 15”).

U dzieci wysokich nic nie stoi na przeszkodzie, by rower młodzieżowy zamienić dość wcześnie na rower dla dorosłych, gdzie ponownie pojawia się szeroki wybór rozmiarów ram i znacznie łatwiej dopasować model idealny do potrzeb dziecka.