Czy dzieci mogą nosić soczewki korekcyjne?


badanie wzroku dziecka

Panująca powszechnie opinia, mówiąca, że dzieci nie powinny nosić soczewek, ulega stopniowej zmianie. Mimo to wiele osób wciąż jest przeciwnych noszeniu soczewek przez dzieci. Soczewki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, podczas gdy dziecko może podejść do niej niefrasobliwie. Te i inne obawy tkwią w głowie rodziców – pora je zatem rozwiać.

Czy noszenie soczewek przez dziecko to dobry pomysł?

Zaleca się, by soczewek kontaktowych nie nosiły dzieci poniżej 9. roku życia. Jednak w tym zaleceniu kryją się nie przeciwwskazania zdrowotne, lecz bardziej te wynikające z przekonań. Małe dziecko nie poradzi sobie jeszcze z samodzielną aplikacją soczewek, konieczna jest pomoc dorosłych. Jest to też sytuacja, w której łatwo taką soczewkę upuścić, przez co będzie wymagała wyczyszczenia. Soczewka może również wypaść dziecku w ciągu dnia i istnieje ryzyko, że wyczyści ją ono w niewłaściwy sposób lub nie będzie umiało jej samodzielnie włożyć z powrotem.

Pamiętajmy jednak o plusach takiego rozwiązania. Z medycznego punktu widzenia, jeśli nie występują istotne przeciwwskazania, nie ma granicy wieku, od którego dziecku można zakładać soczewki. Noszenie szkieł może być lepszym pomysłem, szczególnie jeśli dziecko zmaga się z dużą wadą wzroku lub jest bardzo aktywne fizycznie. Zdejmowanie okularów np. na czas lekcji wychowania fizycznego, znacznie pogarsza wyniki dziecka, gdyż te zwyczajnie nie widzi najlepiej, a z kolei pozostawienie ich na nosie podczas gry w piłkę grozi ich zniszczeniem

Jak ocenić, czy dziecko poradzi sobie z soczewkami?

Dzieci są na ogół ruchliwe i mają tendencję do częstego niszczenia okularów np. w wyniku upadku. Warto jednak obserwować pociechę pod kątem sumienności. Czy dziecko potrafi przejąć odpowiedzialność za powierzone mu obowiązki? Czy jest skłonne stosować się do zaleceń?

soczewki u dziecka

Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem przestrzegającym zasad, pielęgnacja soczewek może być zadaniem, które przypadnie mu do gustu. Dzieci lubią za coś odpowiadać. Sęk w tym, by za jakiś czas wypełnianie tego samego obowiązku każdego dnia stało się ważnym nawykiem, nie czymś, co się po prostu znudzi. Dlatego też tak ważne jest pilnowanie, aby dziecko należycie dbało o soczewki, i codzienne kontrolowanie stanu jego oczu. A jak rodzice podchodzą do soczewek?

Jeśli sami nosicie na co dzień szkła kontaktowe i chwalicie je sobie jako coś wygodnego, dziecku łatwiej będzie zrozumieć, że to dobre rozwiązanie. Naśladując mamę i tatę, dziecku będzie łatwiej nauczyć się pielęgnacji soczewek. Możecie nawet umówić się, że przed pójściem spać będziecie czyścić swoje soczewki razem. Każdy zajmie się swoim kompletem, a przy okazji będziecie mogli sprawdzić, czy dziecko wykonuje wszystkie kroki jak należy. 

Soczewki to wygodna metoda korekcji wzroku

Warto wiedzieć o tym, że wcześnie wykryta wada wzroku u dziecka może być wyleczona całkowicie. Oznacza to zatem, że za jakiś czas może nie być potrzebna żadna forma korekcji, gdyż dziecko całkowicie odzyska dobry wzrok! Soczewki kontaktowe można wypróbować i zrezygnować z nich w późniejszym czasie.

Jeśli dziecko uzna, że mu w nich niewygodnie, lub będzie niefrasobliwie podchodziło do ich noszenia, wówczas możemy po prostu wrócić do noszenia okularów.

W poszukiwaniu specjalisty, który pomoże dobrać soczewki naszemu dziecku, pamiętajmy o tym, żeby wybierać zaufane placówki. W przypadku dzieci szczególnego znaczenia nabiera znalezienie specjalisty z odpowiednim podejściem do tematu, by obiektywnie mógł nakreślić zalety i wady takiego rozwiązania.