Terapia widzenia w gabinecie ortoptycznym


terapia widzenia wrocław

Leczenie zeza, a właściwie zaburzenia obuocznego widzenia, u dzieci to niezwykle istotne w perspektywie rozwoju całego narządu oka. Wbrew pozorom zez u dzieci nie zawsze ustępuje samoistnie, a zalecenia lekarzy pierwszego kontaktu, aby pozostawić problem do takiego rozwiązania są błędne. Wzrok u dzieci najintensywniej rozwija się w pierwszych miesiącach i latach życia, dlatego tak konieczne są regularne wizyty u okulisty lub ortoptysty, gdzie zez zostanie odpowiednio zdiagnozowany, a specjalista wprowadzi odpowiednią metodę leczenia. 

Pierwsze objawy niektórych chorób oczu pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Do jednych z najczęściej występujących jest zaburzenie obuocznego widzenia, określane również mianem zeza. Z racji tego, że powodów występowania zeza u dzieci jest wiele, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy w danym przypadku problem zniknie sam. Dlatego warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wzroku u dzieci. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przez ortoptystę sprawią, że rehabilitacja wzroku może przynieść ogromny sukces w leczeniu zeza. 

Czym dokładnie zajmuje się ortoptysta i jakie są jego metody leczenia zaburzenia obuocznego widzenia u dzieci? Jak wygląda terapia widzenia w gabinecie ortoptycznym? Czy dziecko można przygotować do wizyty u ortoptysty i czy jest się czego bać? Wielu rodziców obawia się pierwszej wizyty malucha u specjalisty, a prawda jest jednak taka, że większość ortoptystów współpracuje z dziećmi na co dzień, a samo badanie i dobranie odpowiednich ćwiczeń jest zupełnie bezbolesne. Co warto wiedzieć o wizycie w gabinecie ortoptycznym? 

Ortoptysta – kim jest i czym się zajmuje? 

Ortoptysta to dyplomowany specjalista, którego praca polega na ścisłym współpracowaniu z okulistą. Do jego obowiązków jako specjalisty medycznego, zajmującego się narządem wzroku, należy diagnozowanie, leczenie oraz rehabilitacja różnego typów zaburzeń – w tym obuocznego widzenia u dzieci. Ortoptysta może zajmować się również leczeniem problemów związanych z prawidłowym postrzeganiem poprzez wybór odpowiednich ćwiczeń ortoptycznych oczu. 

Ortoptysta zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem zeza oraz problemów z uciekającym okiem, zaburzeń akomodacji oka, nieprawidłowości zbieżności oczu oraz zaburzeń widzenia stetoskopowego

Kiedy potrzebna jest terapia widzenia? 

Powodem do rozpoczęcia terapii widzenia w gabinecie ortoptystycznym jest wiele. W praktyce jednak na wizytę warto umówić się w przypadku wystąpienia jakichkolwiek kłopotów z widzeniem u dzieci. Terapia widzenia będzie zalecana w przypadku zaobserwowania zeza, męczenia się podczas czytania czy problemów z określeniem odległości pomiędzy przedmiotami, znajdującymi się w różnych miejscach. Pomoc ortoptysty sprawdzi się również w momencie, kiedy dziecko nieświadomie zbliża się do przedmiotu, który pragnie zobaczyć lub mruży oczy, aby lepiej widzieć. 

W pierwszej jednak kolejności z problemami zaburzenia wzroku u dziecka warto zgłosić się do okulisty, który podejmie decyzję o konieczności dalszego leczenia. Ortoptysta, do którego trafi dziecko z pewnością wybierze odpowiednią metodę rehabilitacji wzroku i skutecznie wyleczy zeza. 

Terapia widzenia w gabinecie ortoptycznym 

Dzieci, które zmagają się z zezem mogą w przyszłości mieć problemy z nauką chodzenia czy jazdy na rowerze, a także z innymi sportami uprawianymi w szkole. Oprócz tego pojawią się problemy z nauką pisania czy czytania, które mogą zostać błędnie zdiagnozowane jako dysleksja. Dodatkowym objawem, który pojawi się w latach szkolnych będzie szybkie męczenie się wzroku, senność oraz uporczywe bóle głowy, znacznie wpływające na koncentrację. 

Terapia widzenia w gabinecie ortoptycznym może pomóc dziecku w skorygowaniu wady wzroku, co z pewnością będzie miało wpływ na jego przyszłe życie. Ortoptysta już na samym początku przeprowadzi szereg badań, których celem jest wytypowanie rodzaju występującego zeza, a także opracuje plan przebiegu terapii, który skutecznie pomoże rozwiązać występujący problem. 

Ortoptysta podczas badania sprawdzi ostrość wzroku oraz ruchomość gałek ocznych czy koordynację wzrokowo-ruchową. Konieczne będzie także określenie zakresu akomodacji oka oraz zbadanie dba oka i jego fiksacji. Stwierdzenie typu występowania zeza oraz znalezienie jego podłoża pozwoli ortoptyście na dobranie odpowiednich ćwiczeń podczas rehabilitacji oraz wdrożenie skutecznego leczenia. 

Terapia widzenia nie jest nadal popularną metodą – gabinet ortoptyczny znajdziesz m.in. w Poradni Terapii Widzenia dla Dzieci we Wrocławiu.