Gry edukacyjne a rozwój dziecka



Gry edukacyjne mają świetny wpływ na rozwój dzieci. Oprócz wymiernych korzyści w postaci lepszej koncentracji czy sprawności ruchowej, zabawy te pozwalają podświadomie skojarzyć dzieciom naukę z przyjemnością. Nasze pociechy konieczność odrabiania zadań domowych nie będą traktowały jako przykry obowiązek, ale jako możliwość do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Nie w każdej grze jest i wygrany i przegrany. Jednak jeżeli tak jest wówczas zajęcie miejsca innego niż pierwsze, z pewnością na początku będzie powodowało frustrację lub smutek, ale w dłuższej perspektywie ułatwi dziecku przyjmowanie niepowodzeń w przyszłości. Gry edukacyjne mogą mieć także charakter gier logopedycznych lub zręcznościowych.

Dopasowanie gry edukacyjnej do możliwości dziecka

Wybierając gry edukacyjne koniecznie dostosujmy je do wieku dziecka. Zbyt wysoki poziom spowoduje, że uczestnicy gry nie będą w stanie poradzić sobie z nadmiarem zasad czy informacji.

Gry dla przedszkolaków polegają przeważnie na dopasowaniu elementów czy znalezieniu brakujących części. Dzieci w tym wieku nie umieją pisać ani czytać więc większość zabaw będzie  bazowało na kolorowych rysunkach czy ciekawych kształtach. Gry mają na celu zaangażować przedszkolaka, poprawić jego spostrzegawczość oraz rozbudzić ciekawość.

Gry ruchowe

Gry edukacyjne dla uczniów cieszą się największą popularnością. W tym okresie dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, dlatego warto zapewnić jak najlepszy dostęp do źródeł wiedzy. Z uwagi na ich wyjątkowo pozytywny wpływ są wykorzystywane przez nauczycieli jak i przez rodziców. Gry na tym etapie pozwalają usystematyzować zdobytą wiedzę, poprawiają zdolność logicznego myślenia oraz przewidywania przyszłych zdarzeń. Pamiętajmy, że jeśli dziecko podczas gry nie będzie znało poprawnej odpowiedzi, koniecznie podajmy mu ją i uzupełnijmy te braki. Oprócz gier edukacyjnych stawiających stricte na zdobywanie i utrwalanie wiedzy, popularne są również zabawy wymagające wysiłku fizycznego. Berek, skakanka czy gra w dwa ognie także zaliczają się do tego rodzaju zabaw. Poprawiają one sprawność, refleks oraz koordynację ruchową dzieci w każdym wieku. Dają one także możliwość integracji dzieci w grupie. W dobie, kiedy coraz więcej naszych pociech spędza mnóstwo czasu przed komputerem lub tabletem, zabawy sportowe stają się wybawieniem, a wizja zdobycie pierwszego miejsca będzie świetną motywacją nawet dla najbardziej wybrednych dzieci.

Gry edukacyjne są nie tylko dobrym rozwiązaniem na pobudzenie rozwoju dzieci. Zabawy te znajdą także zastosowanie u ludzi starszych, którzy pragną zachować sprawność umysłu i nie utracić zdobytej wiedzy. Powtarzanie pewnych informacji a także konieczność skupienia się będą dobrym treningiem szarych komórek dla ludzi w każdym wieku. Wspólne zabawy dzieci, dorosłych i starszych umożliwią zbliżenie się i zżycie członków rodziny oraz nauczą szacunku do wszystkich uczestników. Pamiętajmy, że jeśli któraś z gier nie jest dostosowana do wieku, lub po prostu już nam się znudziła, śmiało możemy zmodyfikować jej zasady, tak aby znowu przynosiła radość i rozrywkę.

Gry logopedyczne

Wśród gier edukacyjnych specjalne miejsce zajmują gry logopedyczne, czyli takie rodzaje zabaw, które pozwalają na podnoszenie zdolności aparatu mowy. Małe dzieci bardzo często mają problemy z trudnymi głoskami, seplenią lub zmieniają całe części słów na inne. Dzięki możliwościom jakie gry logopedyczne dają dzieciom, najmłodsze pociechy mają szansę na rozwijanie swoich zdolności oraz poprawę posiadanych już umiejętności wymowy. Im wcześniej problem z mową zostanie zdiagnozowany i rozpocznie się z nim pracę, tym większa szansa na poprawę stanu dziecka.