Ciągle rosnące dziecko jest wyzwaniem dla rodzica także w kwestii kupowania odpowiedniego roweru, muszą oni brać pod uwagę nie tylko umiejętności, wiek, ale także wzrost, co stanowi pewien kłopot, a mianowicie potrzebę częstego zmieniania sprzętu. Jest mało prawdopodobne, żeby ten sam rower był odpowiedni dla dziecka przez dwa lata z rzędu, ponieważ na drugi rok będzie on już trochę za mały. Może nie od razu da się to zauważyć, ale bez wątpienia odczuje to dziecko, które będzie miało utrudnioną jazdę.
→ Rower biegowy
Pierwszym jednośladowcem może być dla dziecka rower biegowy, który jest odpowiedni już dla dwulatków, trzeba jednak pamiętać o wzroście, który w przypadku dwunastocalowego rowerka biegowego wynosi od 80 do 108 centymetrów wzrostu, co oznacza, że zazwyczaj w wieku czterech lat dzieci przesiadają się już na kolejny rowerek.
Czy jednak wiemy z czym tak naprawdę mamy tutaj do czynienia? Rower biegowy, to uproszczony, dwukołowy rowerek dziecięcy pozbawiony całego układu napędowego, w którego skład wchodzą pedały, korby, łańcuch i przerzutki. Zazwyczaj nie ma on także hamulców, jednak w niektórych modelach montuje się klasyczne, tylne hamulce V-brake, które służą tak naprawdę jedynie do przyzwyczajenia dziecka do korzystania z nich. Istotną dla rodziców cechą jest tutaj waga, pozbawienie roweru tych wszystkich rzeczy sprawia, że są one bardzo lekkie i łatwe przy przenoszeniu, co może się okazać zbawienne, gdy dziecku znudzi się w trakcie spaceru jeżdżenie na rowerku.
Z perspektywy dziecka to wszystko wygląda trochę inaczej, rower posiada obniżoną ramę dzięki czemu może samo na niego wsiadać, dodatkowo brak pedałów umożliwia mu szybkie zrozumienie w jaki sposób należy zachować równowagę, na skutek czego już po kilku próbach jest w stanie samodzielnie jeździć na rowerku bez potrzeby ingerencji dorosłej osoby.
Rower biegowy jest bez wątpienia dobrym pomysłem na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze i chociaż to stwierdzenie może wydawać się przesadzone przez to, że nie ma tam pedałów, to należy zauważyć, że nie ma też dwóch kółek, dzięki czemu dziecko wyszkoli się w utrzymywaniu równowagi i szybciej zrozumie działanie roweru z pedałami, co pozwoli szybko zakończyć etap czterech kółek.
→ Rower z pedałami
W wieku czterech lat rodzice zazwyczaj zaczynają próby przyzwyczajenia dziecka do jeżdżenia na rowerku z pedałami. Nie zawsze są one udane, szczególnie jeżeli pominęło się etap rowerków biegowych i od razu sadza się dziecko na taki jednoślad. Patrząc na to jednak z innej stronny większość dorosłych dzisiaj osób zaczynało swoją przygodę z rowerem właśnie na tym etapie i dało radę, dlatego nie należy się poddawać, tylko właściwie dobrać rower. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku i tutaj mamy nie tyle problem wieku, co wzrostu.
Najmniejsze modele są dla dzieci o wzroście od 95 do 122 centymetrów i posiadają szesnastocalowe koła, kolejnym przedziałem jest wzrost od 110 do 120 centymetrów, do którego są przystosowane koła o dwudziestu calach i ramie w zależności od potrzeb jedenastocalowej, dwunastocalowej lub trzynastocalowej.
Na samym końcu są rowery przeznaczone dla dzieci o wzroście od 120 do 145 centymetrów o dwudziestoczterocalowych kołach oraz ramą od jedenastu do piętnastu cali. Warto też pamiętać o tym, że rowery pomimo tego samego rozmiaru mogą różnić się między sobą i być przystosowane do innych warunków, dlatego jeżeli chcemy jeździć z dziećmi w góry, warto im kupić odpowiedniego do ich wzrostu górala.
Źródła zdjęć i inspiracji: https://www.krolestworowerow.pl/rowery-dzieciece