Poznawaj język angielski wspólnie z dzieckiem!


rodzina czytająca książki po angielsku

Poznawanie nowego języka poprzez czytanie literatury w nim napisanej może wydawać się dość dziwnym zajęciem, szczególnie dla początkujących, którzy prawdopodobnie nie zrozumieją większości zapisanych w niej słów. Okazuje się jednak, że technika nauczania języka poprzez osłuchanie i oczytanie, stosowana bardzo często podczas pracy z dziećmi, jest doskonałym sposobem dla każdej grupy wiekowej. Nie ważne więc, czy chcesz wpleść język angielski w życie swojego małego dziecka, czy też samodzielnie oswoić się z językiem, czytanie książek po angielsku może stać się twoim sposobem na sukces. Gdzie szukać, jak wybierać i dlaczego warto stawiać na książki w języku angielskim?

Dlaczego warto czytać książki po angielsku

Czytanie bajek w języku angielskim to dla przedszkoli dwujęzycznych nic nowego, choć przecież większość dzieci nie pochodzi tam z rodzin mówiących w dwóch językach. Popularność wprowadzania języka obcego do życia dziecka stosunkowo wcześnie to nieustannie rosnący trend, który zdaje się mieć niezwykle pozytywny wpływ na późniejsze wyniki edukacyjne. Dzieci, które już od maleńkiego oswajane są z brzmieniem języka angielskiego potrafią szybciej przyswoić słowa i struktury, a także odważyć się do ich użycia w mowie, co dla wielu początkujących potrafi być niezwykle trudne.

Nie każde dziecko ma jednak okazję na eksperymentowanie z językiem obcym podczas zajęć w przedszkolu. Czy to oznacza, że będzie mieć trudności z nauką angielskiego w przyszłości? Oczywiście, że nie. Wystarczy co najmniej raz, dwa razy w tygodniu wpleść w wieczorne czytanki bajeczkę w języku angielskim i pozwolić dziecku osłuchać się z językiem. W towarzystwie kolorowych obrazków i doskonale znanych opowiadań, dziecko może tworzyć analogie, używać wyobraźni i poznawać historię bez znajomości każdego pojedynczego słowa użytego przez autora bajki. Kto pomyślałby, że nauka języka obcego może być tak prosta i przyjemna!

Klasyka nowoczesnej literatury dziecięcej

Istnieje oczywiście wiele wariantów książek dziecięcych pisanych w języku angielskim, szczególnie pośród tych które nie są produkowane docelowo na nasz rynek, a dla rodziców dzieci używających go jako języka ojczystego. Takie oryginalne opowiadania, historie, czy książeczki aktywizujące pozwalają w bardzo naturalny i odpowiedni dla wieku dziecka sposób wprowadzić nowe zagadnienia do jego wieczornego rytuału czytania i stworzyć podstawy do późniejszej nauki. Typowo brytyjskie bajeczki takie jak Watch out for Muddy Puddles, czy Sweet Dreams Bruno warto połączyć z historiami, które dziecko doskonale zna już w języku polskim i potrafi odtworzyć z pamięci. Taka zmiana, choć niepozorna i nieinwazyjna, może okazać się najlepszym początkiem przygody z językiem angielskim.

Książki dla młodzieży i dorosłych

Rodzic oczywiście sam uczy się języka czytając dziecku bajeczki po angielsku. Jeśli jednak chcesz nieco podnieść poprzeczkę sobie lub nieco starszym dzieciom, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po jednego z największych klasyków literatury brytyjskiej – serię przygód czarodzieja, Harrego Pottera. Książka ta, choć znacznie poważniejsza i bardziej rozbudowana niż te wspomniane wcześniej, wciąż zawiera bardzo podstawowy, przyjazny początkującym język angielski i może być doskonałym wprowadzeniem do czytania w języku obcym szczególnie dla tych, którzy już znają historię i mogą odnosić czytane zdania do tego, co z niej zapamiętali. Nie musisz sięgać do słownika na każdym nieznanym słowie. Staraj się płynnie przechodzić od zdania do zdania i wyciągać wnioski na podstawie tych niewielu słów, które rozumiesz. Niejedna osoba porozumiewająca się dziś płynnie językiem angielskim zaczynała w ten sposób!