Niezbędny gadżet młodej mamy- chusta do noszenia dziecka


nosidełko dla dziecka

Chusty do noszenia dziecka cieszą się rosnącą popularnością. Obecnie możemy zakupić chusty o różnorodnych kolorach, wzorach oraz fakturach co sprawia, że każda młoda mama ma możliwość dobrania czegoś pasującego do jej gustu i stylu ubierania się. Skąd wzięła się moda na noszenie dzieci w chuście? Jak wybrać odpowiednią chustę i gdzie można ją zakupić?

Historia chust w Polsce

Mimo, że trend noszenia małego dziecka w chuście może wydawać się dość nowoczesny, wykorzystanie chusty w tym celu było już znane i praktykowane przez setki lat. Był to popularny sposób noszenia maluchów zwłaszcza na polskich wsiach za przełomie XIX i XX wieku o czym możemy przeczytać chociażby w „Chłopach” Władysława Reymonta. Wówczas kobieta zabierała dziecko niemal wszędzie, a wykorzystanie kawałka materiału lub koca umożliwiało wykonanie wygodnego „nosidełka”. Co prawda, w tamtych czasach nie zwracano uwagi na pozycję dziecka, a noszenie go w chuście miało cel jedynie praktyczny. Wózki pojawiły się pod koniec XIX w większych miastach. Wykorzystanie spacerówek szybko stało się modne, przez co chusty na długi czas odeszły w niepamięć. Chusty wróciły do łask stosunkowo niedawno, jednak specjaliści od rozwoju dzieci skutecznie zachęcają do wykorzystania tego starego i tradycyjnego sposobu noszenia malucha przy ciele matki. Obecnie jednak zwraca się uwagę na sposób w jaki ułożone jest dziecko w chuście, z jakich materiałów jest wykonana i jak przywiązana jest do matki. Dzięki temu chusty stały się powszechnym i często spotykanym sposobem noszenia dziecka, który z roku an rok staje się coraz bardziej modny.

Jakie chusty spotkamy w sklepach?

Chusty obecnie możemy zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Są one zaprojektowane i wykonane z odpowiednich, atestowanych materiałów, dzięki czemu dziecko może być bezpiecznie noszone. Wykorzystywane tkaniny są wystarczająco elastyczne, tak aby dziecko nie czuło się skrepowane. Są one jednocześnie mocne i wytrzymałe, tak by maluch nie spadł lub nie wysunął się podczas spaceru. Młode mamy mogą zdecydować się na krótsze lub dłuższe chusty w zależności od indywidualnych preferencji. Długość chust także może znacząco się różnić. Możemy zakupić modele zarówno o długości 3-4 metrów jak i 7 metrowe wersje. Istnieją również wersje chust kółkowe, które posiadają metalowe koło, dzięki którym możliwe jest stabilniejsze zaplecenie materiału tak aby owe nosidełko było łatwe do wykonania i noszenia. W sklepach dostępne są zarówno chusty wykonane w całości z jednolitej bawełny, oraz tkane wersje chust. Te drugie są znacznie odporniejsze i mocniejsze, jednak ich cena również jest znacznie wyższa.

 

chusty tkane
Zdjęcie pochodzi ze strony sklepu internetowego Bebe.Sklep.pl – www.bebe.sklep.pl/chusty-nosidla. W jego ofercie znajdziemy szeroki wybór chust do noszenia dziecka – tkane, kółkowe, nosidełka ergonomiczne oraz klamrowe.

 

Do wyboru jest również szerokość i kolor chust. W sklepach dostępne są modele o różnorodnych wzorach i barwach dzięki czemu każda mama może wybrać wersję, która najbardziej się jej spodoba. Ceny chust mogą się mocno różnić w zależności od materiału, rozmiarów chusty lub marki. Najtańsze chusty zakupimy już od 50 zł, jednak decydując się na bardziej kosztowną wersję możemy zapłacić nawet 500 zł. Warto jednak pamiętać, że chusta będzie często wykorzystywana, dlatego zakup droższego modelu może okazać się słuszny. Wówczas pomimo intensywnej eksploatacji materiał chusty zachowa swoje właściwości i będzie wciąż świetnie spełniał swoje funkcje.

Jak wybrać odpowiednią chustę do noszenia dziecka?

Przed zakupem chusty warto zapoznać się z podstawowymi zasadami odnośnie jej doboru do dziecka. W pierwszej kolejności warto zastanowić się do jakiego wieku planujemy nosić dziecko w chuście. Zazwyczaj jest to odradzane gdy maluch osiągnie wagę 18-20 kg. W przypadku bliźniaków możliwe jest noszenie maluchów w chuście razem, jednak tylko do 3 miesiąca życia, gdyż po tym czasie dzieci stają się za ciężkie i zbyt duże, co może utrudnić zmieszczenie dwójki w materiale. Dobrym pomysłem jest również rozważenie podjęcia kursów lub spotkań podczas których możliwe będzie zdobycie praktycznych umiejętności odnośnie wiązań chusty. Niezależnie od zdobytej wiedzy, warto pamiętać, że noszenie dziecka w chuście jest korzystne dla malucha pod wieloma względami, dlatego każda młoda mama powinna zastanowić się i rozważyć zakup profesjonalnej chusty.