Od jakiego wieku dziecko może jeździć na nartach


Dziecko na nartach z instruktorem

Jazda na nartach to cudowna rozrywka i szansa na rozładowanie nadmiarowych pokładów energii zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ci, którzy bardzo regularnie pojawiają się na stokach zwykle pragną, by ich pociechy też zaczęły jazdę jak najszybciej i mogły równie przyjemnie doświadczać rodzinnego wyjazdu. Czy jednak zasada „im wcześniej, tym lepiej”, jest tu uzasadniona? Od jakiego wieku dziecko może jeździć na nartach?

Bezpieczny 5-cio latek na stoku

Choć nie ma formalnych przepisów co do wieku, w jakim maluchy mogą pojawiać się na stokach narciarskich, specjaliści od nauki jazdy oraz lekarze specjalizujący się w rozwoju dziecka zgodnie przyznają, że najbezpieczniejszym progiem wiekowym będzie bariera 4-5 lat, w zależności od indywidualnej formy każdego dziecka. Choć wśród rodziców pojawiają się nawet ci, którzy na stok wypuszczają już dwulatki, prawdą jest że narciarstwo może być mocno obciążające dla tak młodych kości i stawów, dlatego aby wszystko przebiegało bezpiecznie, maluszki nie powinny przebywać na nartach zbyt długo.

Decyzja o rozpoczęciu nauki jazdy na nartach powinna być bazowana przede wszystkim na gotowości samego dziecka – jeśli maluch jest odważny i sam prosi rodziców o założenie butów narciarskich, warto kupić mu te w odpowiednim dla niego rozmiarze i dość wcześnie zacząć trening utrzymywania równowagi. Najważniejsze jest tu oczywiście zadbanie o bezpieczeństwo, a więc zakup odpowiedniego dla małych dzieci sprzętu i kasku, który do 16 roku życia jest na stokach obowiązkiem. Dobrym pierwszym krokiem jest oswojenie dziecka ze śniegiem i pokazanie mu, że przewrotki nie są tu aż tak bolesne jak na podwórku przed domem. Zanim dziecko włoży narty, powinno przyzwyczaić się do noszenia specyficznych butów – maluch musi nauczyć się nie tylko samodzielnie utrzymywać w nich równowagę, ale też przyzwyczaić do ich ciężaru i nietypowego przylegania do nogi.

Dziecko uczy się jeździć na nartach

Jak zachęcić dziecko do jazdy?

Poważnym błędem w przygotowywaniu dziecka do jazdy na nartach jest kierowanie się własnymi pobudkami i marzeniem, by pociecha jak najszybciej stanęła na nartach. Dziecko powinno wykazywać chęć do tego typu aktywności i zabaw na śniegu, gdyż to właśnie jego odwaga i chęć do zabawy będą główną bazą do stworzenia bezpiecznych do nauki warunków. Dziecko musi uczyć się w swoim tempie, a wspomniane pierwsze kroki powinny zostać maksymalnie wydłużone tak, by dziecko faktycznie zyskało poczucie równowagi. To między innymi dlatego naukę warto rozpocząć dopiero po 4 roku życia, kiedy dziecko faktycznie miało już szansę na rozwinięcie wystarczającej siły i stabilności, by poruszać się po znacznie trudniejszej powierzchni.

Rodzice mogą samodzielnie zachęcać dziecko do jazdy, poprzez zabieranie go na stok i pokazywanie mu jak dobrą zabawą może być jazda na śniegu. Oswajanie malucha ze śniegiem i sprzętem narciarskim też jest w porządku. Jeśli jednak chodzi o kwestię techniki jazdy, utrzymywania się na nartach czy opanowywania poszczególnych manewrów, naukę warto oddać w ręce profesjonalistów. Na każdym stoku działa dziś szkółka dla dzieci, gdzie instruktorzy doświadczeni w pracy z dziećmi wiedzą, jak pracować z grupą i jednocześnie pozwolić na indywidualny rozwój każdego dziecka. Ostatecznie grupowe kursy nauki jazdy na nartach to dla dzieci okazja do przebywania z rówieśnikami, co bardzo często jest kluczowym elementem budowania podstaw do zainteresowania sportem.