Portal wiedzy o najmłodszych

Jak wybrać najlepszy inhalator dla dziecka?

Opublikowano przez dnia Cze 28, 2018 w kategorii Zdrowie dziecka

Jak wybrać najlepszy inhalator dla dziecka?

Inhalatory to doskonałe rozwiązanie wspomagające leczenie astmy, alergii oraz innych problemów trapiących drogi oddechowe człowieka. Choć w przypadku dorosłych ich stosowanie sprowadza się do kilku prostych kroków, a wybór inhalatora nie sprawia nikomu większego problemu, o tyle w przypadku dzieci ich stosowanie może być znacznie utrudnione. Prawidłowy dobór rozmiaru maseczki, mocy inhalatora czy w końcu samego jego wyglądu ma dla dzieci ogromne znaczenie. Jak zatem wybrać najlepszy inhalator dla dziecka, czym kierować się podczas zakupów i gdzie znaleźć tego typu urządzenia?

Inhalator dla dziecka – do czego właściwie służy?

Choć wszelkie urządzenia stosowane do rozpraszania substancji płynnych w powietrzu i ich precyzyjnego wdychania zwykło nazywać się dziś inhalatorami, w rzeczywistości istnieją dwa warianty tego typu wyrobów i ten, o którym dziś mowa to właściwie nebulizator. Jego podstawowym zadaniem jest wspomniane już rozpraszanie w powietrzu substancji płynnej, którym może być lek lub na przykład sól fizjologiczna, i tym samym ułatwianie ich pochłaniania przez drogi oddechowe. Stosowanie inhalatorów jest szczególnie wskazane przy chorobach związanych z układem oddechowym, a więc różnego rodzaju przeziębień, kaszlu, czy astmy – dzięki rozpyleniu leku w postaci małych cząsteczek, jego wchłanianie jest znacznie szybsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze, szczególnie w przypadku małych dzieci. Właściwie każdy domownik może korzystać z inhalatora w przypadku wspomnianych problemów zdrowotnych, choć jeśli w domu są dzieci, warto pomyśleć o zakupie inhalatora dedykowanego specjalnie dla maluchów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu inhalatora?

Planując zakup inhalatora dla dziecka warto uprzednio skonsultować się z lekarzem, gdyż to on pomoże przede wszystkim w doborze parametrów takich jak wielkość cząsteczek czy czas nebulizacji, a także doradzi odnośnie leków stosowanych z inhalatorami. Dodatkowymi elementami, na które warto zwrócić uwagę z praktycznego punktu widzenia są na przykład głośność i ciągłość pracy urządzenia czy też jego wygląd zewnętrzny – używanie zwyczajnego, nieprzyjaźnie wyglądającego inhalatora na pewno nie będzie przyjemne dla małego dziecka. Z tego też powodu wielu renomowanych producentów stawia dziś na kształtowanie swoich urządzeń na wzór postaci z bajek i kolorowych zwierzątek, które będą wyglądały znacznie przyjaźniej i w oczach dziecka nie będą stanowiły większego zagrożenia.

Wróćmy jednak do parametrów technicznych. Wielkość cząsteczek, na jakie rozpraszany będzie lek to parametr, który decyduje o tym do jakiej części układu oddechowego trafią substancje leczące i gdzie będą się wchłaniały. Cząsteczki wielkości powyżej 8 µm przeznaczone są do leczenia górnych dróg oddechowych, te z zakresu 8 µm – 5 µm do tchawicy i dużych oskrzeli, 2 µm – 5 µm dla oskrzeli i oskrzelików, a 0,5 µm – 3 µm dla pęcherzyków płucnych. To właśnie od wielkości cząsteczek zależała będzie skuteczność leczenia – skonsultuj ją z lekarzem zanim przystąpisz do jakiejkolwiek inhalacji.

Jeśli chodzi o czas nebulizacji, tu musisz samodzielnie wypracować kompromis z dzieckiem – krótszy czas zabiegu będzie dla dziecka łatwiejszy do zniesienia, jednak jego tempo może być dla malucha za szybkie. Z tego też powodu najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie inhalatorów umożliwiających regulację tempa zabiegu i pozwalających na dostosowanie go do aktualnego humoru czy samopoczucia dziecka.

Gdzie znaleźć dobre inhalatory dla dzieci?

Właściwie większość aptek powinna posiadać w swojej ofercie inhalatory dla dzieci i dorosłych, jednak z powodzeniem znajdziesz je też w Internecie. Pamiętaj, by posiadały odpowiednie atesty i poza atrakcyjnym wyglądem były w stanie faktycznie spełniać swoją funkcję. Korzystaj z zaufanych stron, takich jak pmt24.pl – leczenia nie można powierzyć w ręce nie do końca wiarygodnych sprzedawców!