Integracja sensoryczna


integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna bez wątpienia stanowi podstawę prawidłowego rozwoju. Jej brak przejawia się wieloma różnorodnymi, negatywnymi zachowaniami dziecka, dlatego tak ważne jest aby każdy rodzic zdawał sobie sprawę jak rozpoznać zaburzenia i jak im zapobiegać.

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci

Integracja sensoryczna może być określona mianem umiejętności, dzięki którym możliwe jest odczuwanie, rozumienie przychodzących bodźców z zewnątrz. Dzięki integracji sensorycznej bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe, pochodzące z ruchu i grawitacji są porządkowane i układane w spójną całość. Co więcej integracja sensoryczna wpływa na dalszy rozwój mowy, wrażliwość emocjonalną oraz pobudzenie ruchowe. Jej rozwój najintensywniej przebiega w pierwszych trzech latach życia dlatego tak ważne jest aby rodzice potrafili zadbać o zapewnienie prawidłowych warunków wspomagających malucha. Niekiedy jednak, gdy etapy te nie przebiegają prawidłowo może dojść do zaburzeń integracji sensorycznej, które przekładają się na różnorodne negatywne efekty widoczne u dziecka.

 

Zaburzenia integracji sensorycznej

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń integracji sensorycznej. Można wyróżnić m.in. zaburzenia modulacji sensorycznej, zaburzenia ruchowe czy zaburzenia różnicowania sensorycznego u dzieci. Rodzic może je podejrzewać obserwując u swojego malucha np. problemu z rytmem snu i czuwania, problemy z koncentracją, nadmierną ruchliwość czy nadmierna lub za mała wrażliwość na bodźce sensoryczne pochodzące z otoczenia. Dziecko może być nadwrażliwe na dotyk, słuch, mieć słabą koordynację ruchową. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być spożywanie alkoholu lub korzystanie z papierosów i narkotyków przez matkę w trakcie ciąży. Co więcej zaburzenia mogą też wystąpić również u dzieci matek, które z powodu zagrażającego poronienia ciążę spędziły na leżąco. Na integrację mają również wpływ czynniki okołoporodowe.

Terapie stosowane przy integracji sensorycznej

integracja sensorycznaMimo częstości występowania zaburzeń integracji sensorycznej, większość efektów można z łatwością wyeliminować przy zastosowaniu odpowiednich terapii. Powinny być one przeprowadzone jak najszybciej, w pierwszych latach życia malucha. Dzięki temu istnieje większa szansa, że zaburzenia znikną bez śladu. Możliwość zastosowania terapii integracji sensorycznej przy dokładnie dobranych jej sposobach przynosi trwałe i zadowalające rezultaty. Może być ona z powodzeniem przeprowadzana przez  współpracujących ze sobą psychologów, lekarzy, fizjoterapeutów czy pedagogów. W przypadku maluchów terapia bardzo często opiera się na odpowiednio ukierunkowanej zabawie, dzięki której stopniowo następuje poprawa organizacji ośrodkowego układu nerwowego. Podczas terapii wykorzystywane gry i zabawy stymulują aktywność dziecka są dla niego prawdziwym wyzwaniem, co wpływa na zmiany w sferze motorycznej i emocjonalnej .  Terapia integracji sensorycznej zaliczana jest jako terapia ruchem – w trakcie sesji dzieci ćwiczą w basenie wypełnionym suchymi piłeczkami, jeżdżą na deskorolkach, skaczą na trampolinie, ćwiczą na piłkach, uczą się gry na instrumentach czy bawią się masami plastycznymi. Sposób pracy z maluchami jest zależny od wizji i sposoby pracy psychoterapeuty, więc w zależności od specjalisty może się on różnić. Ważnym aspektem, który wpływa na pojawianie się pierwszych efektów pracy malucha jest obecność rodziców. Terapeuta często prowadzi również spotkania z nimi, w trakcie których jest w stanie dokładnie wyjaśnić zachowania dziecka. Rodzice lepiej znając motywy jakie kierują malucha do poszczególnych działań mogą zapewnić mu odpowiedzenie warunki na co dzień. Wykorzystanie pozytywnie wpływających na dziecko zabaw i gier w domu skutecznie sprawi, że efekty terapii integracji sensorycznej będą widoczne znacznie szybciej.