Portal wiedzy o najmłodszych

Co powinna zawierać sala przedszkolna?

Opublikowano przez dnia Lip 21, 2017 w kategorii Edukacja

Co powinna zawierać sala przedszkolna?

Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego bardzo ważne jest, aby przedszkole do którego będzie uczęszczała nasza pociecha było jak najlepiej wyposażone w zabawki oraz sprzęty sprzyjające rozwojowi. Dzieci idą do przedszkoli już nawet od trzeciego roku życia i spędzają tak kilka lat, ucząc podstawowych odruchów i zachowań. Spędzają w nich sporą część czasu, więc bardzo ważne jest aby miały zapewnioną rozrywkę oraz naukę.

Zabawki i akcesoria w sali przedszkolnej

W przedszkolu koniecznie muszą znajdować się zabawki przeznaczone i dla chłopców i dla dziewczynek, tak aby każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dziewczynki z pewnością zainteresują się przytulankami, lalkami, małymi domkami, w których będą mogły bawić się w rodzinę. Pozwoli im to rozwinąć uczucie empatii oraz nauczy współpracy w grupie. Pamiętajmy, że zabawy przeznaczone stricte dla dziewczynek są nierzadko docenione również przez chłopców. Wspólna zabawa umożliwi lepsze poznanie członków grupy i zaangażuje nawet nieśmiałe dzieci. Chłopcy najczęściej preferują zabawę klockami oraz samochodzikami. Puzzle czy elementy wymagające orientacji przestrzennej ułatwią poznanie podstawowych zasad fizyki. Różnorodność faktur czy kolorów zabawek jest również znacząca i bardzo ważna. Dotykanie różnych powierzchni zapewni doznania dotykowe, a barwne wzory ułatwią naukę kolorów. Dobrym pomysłem są zabawki, które łączą naukę z przyjemnością. Dziecko kojarzy proces uczenia się z dobrą zabawą, więc w przyszłości chętniej będzie siadało do książek.

Świetnym elementem ułatwiającym rozwój dziecka są zabawy grupowe. Gry z wykorzystaniem chusty animacyjnej zna każdy z nas. Nauka pracy w grupie przyda się już od najmłodszych lat, dlatego warto organizować tego typu zabawy jak najczęściej. Integracja między poszczególnymi dziećmi ułatwi im poznanie siebie nawzajem i doda pewności siebie.wyposażenie sali przedszkolnej

Meble i wyposażenie dostosowane do potrzeb dzieci

W przedszkolu, zwłaszcza tym większym, konieczna jest duży zasób zabawek, tak aby każde dziecko miało do nich swobodny dostęp. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy któraś z pociech musi czekać lub nudzić się bo zabrakło dla niego zabawki. Przestrzeń sali również powinna być spora, tak aby dzieci mogły swobodnie biegać i przemieszczać się.

Meble jaki znajdują się w sali również powinny być dostosowane do potrzeb. Muszą być one odpowiednio niskie, tak aby wszystkie dzieci mogły wygodnie siedzieć. Wystające, ostre kanty są bardzo niebezpieczne zwłaszcza, że dzieci nie mają jeszcze dobrze wykształconego zmysłu równowagi oraz podzielności uwagi. Wszystkie elementy znajdujące się w przedszkolu koniecznie muszą posiadać odpowiedni atest – wyposażenie przedszkoli nie może być przypadkowym zbiorem akcesoriów. Pamiętajmy, że małe elementy mogą zostać połknięte, natomiast ostre części mogą zranić lub zadrapać delikatną skórę dziecka. Najlepsze zabawki to te wykonane z drewna lub innych naturalnych materiałów. Sztuczne i nieprzebadane tworzywa mogą być przyczyną reakcji alergicznych.