Portal wiedzy o najmłodszych

Jakie bajki do słuchania warto wybrać dla dziecka?

Opublikowano przez dnia Sie 9, 2018 w kategorii Czas dziecka

Jakie bajki do słuchania warto wybrać dla dziecka?

Bajki do słuchania to dziś już standard w biblioteczce zabieganych rodziców, ale też opcja polecana przez wielu pedagogów i nauczycieli. Choć wydawać by się mogło, że czytanie dziecku przez rodzica jest opcją znacznie lepszą, budującą więzi i wzbogaconą o ilustracje, których nie ma słuchowisko, w istocie bajki słuchane mogą mieć wiele zalet. Rozwijają wyobraźnię, wyczulają zmysł słuchu, uczą koncentracji i skupienia, a przede wszystkim angażują w historię bez nadmiernego przeciążania pozostałych zmysłów. Jakie bajki do słuchania warto wybrać dla dziecka, by nie nudziło się zarówno podczas długiej jazdy samochodem, jak i w domowym zaciszu?

Czerwony Kapturek

Klasyczna historia opowiadana przez lata przez wielu autorów, w tym także Jana Brzechwę to podstawa, którą powinny znać wszystkie dzieci. Wyjątkowa bajka ucząca o ostrożności w nawiązywaniu kontaktów z obcymi, ale też o istocie pomagania innym niesie za sobą naprawdę wartościowe i życiowe przesłanie. Atut w postaci małej, niewinnej dziewczynki w czerwonym ubranku, wędrującej do babci by zanieść jej posiłek jest dla dzieci doskonałym punktem odniesienia, z którym mogą się swobodnie utożsamiać i zaadaptować w swojej wyobraźni Kapturka jako prawdziwego przyjaciela. Większość dzieci zna jednak Czerwonego Kapturka w wersji obrazkowej – wie dokładnie, jak wygląda wilk, babcia, czy główna bohaterka opowiadania w wydaniu, które stoi na półce. Słuchowisko pozwala zupełnie odłączyć się od utartych grafik i daje dziecku swobodę wyobrażania sobie historii na swój własny sposób, za pomocą wyłącznie stymulacji słuchowej. Głosy największych polskich aktorów umiejętnie naśladujących bohaterów w akompaniamencie dobrego podkładu muzycznego to więcej, niż książka czytana. To pełna przygód, wciągająca historia dla dzieci i dorosłych.

Alicja w Krainie Czarów

	 bajki audio dla dzieciAlicja to bohaterka, która nigdy nie przestaje zaskakiwać. Z jej bujną wyobraźnią i otaczającym ją magicznym światem nie ma rzeczy niemożliwych. Pościg za białym królikiem, spotkanie z kotem z Cheeshire czy Królową Kier to gwarancja wartkiej, porywającej historii, która szybko się nie znudzi. Starsze dzieci, którym znudziły się już klasyczne bajki o czerwonym kapturku czy królewnie śnieżce z pewnością docenią świeżą, całkowicie nieprzewidywalną Alicję. Z pomocą wprawionych aktorów czytających bajkę nie ma szans, by dziecko szybko się od niej oderwało.

Kopciuszek

Historia biednej sierotki wykorzystywanej do prac domowych przez złą macochę to historia, która zyskała już w trakcie swojego istnienia naprawdę wiele interpretacji. To jeden z najbardziej klasycznych przykładów pokonywania przeciwieństw losu i zwalczania zła dobrem. Pracowity Kopciuszek jest niezwykłym przykładem bohatera niestrudzonego, walecznego i pełnego nadziei, nawet w momencie gdy zdaje jej się, że ukochany książę nigdy jej nie odnajdzie. Historia Kopciuszka, choć doskonale znana, za każdym razem porywa zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. W wersji do słuchania sprawdzi się więc idealnie w trakcie rodzinnej podróży, ale także jako bajka na dobranoc.

Pinokio

Ostatnią już propozycją bajek, które warto zaprezentować dziecku w wersji słuchowiska jest historia drewnianego pajacyka, który chciał zostać prawdziwym chłopcem. Dzięki odrobinie magii i niezwykłemu talentowi starego Gepetto, Pinokio ma szansę zwiedzania świata. Podczas swoich podróży uczy się jednak, że pewne czyny mają swoje konsekwencje, a kłamstwo nie zawsze popłaca. Historia z morałem, którą kochają wszystkie dzieci w wersji głosowej odsłania przed maluchami zupełnie nowy świat pełen przygody, czarów i zagadek.